top of page

Azerbaycan'ın İlk İlaç Üretim Tesisinin Temeli Atıldı!

GEN’in %66 oranında hissedarı olduğu Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC tarafından kurulacak olan Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin temel atma töreni 6 Aralık 2023 tarihinde Bakü’de gerçekleşti.

Törene, GEN Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Abidin Gülmüş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sn. Mikayıl Cabbarov, Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) Genel Müdürü Sn. Ülvi Mansurov ve Türkiye Bakü Büyükelçisi Sn. Cahit Bağcı, SIA Pharmaceuticals Şirketi Direktörü ve Kurucusu Suat Fetaliyev ve ilgili devlet kurumlarının yetkilileri katıldı.

Azerbaycan Devleti tarafından tahsis edilen Pirallahi Industrial Zone içerisindeki 52,000 m2 alanda şirketin sahip olacağı ve işleteceği tesisin ilk fazında yaklaşık 36 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. Tesis, tamamen ithalata dayalı 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarında ilk yerli üretici olarak faaliyet gösterecek.

Azerbaycan'ın ilaç ihtiyacını karşılama, yerli üretimi destekleme ve istihdam yaratma açısından önemli bir adım olan bu üretim tesisinin, 2026 yılında ilk fazın tamamlanması ve ilaç üretim faaliyetlerinin başlaması öngörülmektedir.


Tesisin birinci fazı için planlanan kapalı alanı 14.000 metrekare olup 550 milyon adet tablet, film tablet, sert jelatin kapsül, yumuşak jelatin kapsül, toz süspansiyon, saşe ve likit tip olmak üzere tek vardiyada yıllık 50 milyon kutu ilaç üretilmesi hedefleniyor.
867 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page